Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

Siyah noktalar her ciltte görülebilir ancak daha çok yağlı cilt sorunudur. Cilt yüzeyinde bulunan fazla yağ düzenli olarak temizlenmediğinde gözeneklerde birikmeye başlar. Gözenek tamamen dolduğunda ise “siyah nokta” gözle görülür hale gelir.

Bu noktalarının bazılarının siyah, bazılarının beyaz olmasının nedeni gözeneğin kapalı olup olmamasıdır. Eğer gözenek açıkça yani biriken yaş havayla temas ediyorsa oksitlenme nedeniyle siyah nokta, gözenek kapalıysa beyaz noktalar oluşur.

Siyah noktaların kötü bir görüntü dışında başka olumsuz yönleri de bulunuyor. Örneğin siyah noktaların bulunduğu bölgelerde daha sık sivilce görülür. Tıkalı gözenekler bakterilerin birikmesi için uygun bir ortamın oluşturur. Biriken bakteriler bir süre sonra iltihaba yol açar. Bu nedenle “siyah noktalar sivilcelerin ilk aşaması” olarak kabul edilir.

Düzenli cilt bakımı siyah noktaları büyük oranda engellemekle birlikte tek neden cildin yağlı olması değildir. Ergenlik gibi hormon seviyelerinde dalgalanmaların meydana geldiği dönemler cildin normalden daha fazla yağlanmasına ve siyah noktaların sayısının artmasına neden olabilir.
Genel olarak kabul edilen “yağlı yiyecekler siyah noktaları artırır” bilgisinin aksine bu alanda yapılan bilimsel araştırmalar kötü beslenme ve siyah nokta, sivilce oluşumu arasında bir bağlantı bulunmadığının altı çiziliyor. Ama kötü beslenmenin cildin normalden çok daha kısa sürede yaşlanmasına neden olduğu bilinen bir gerçek. O yüzden sağlıklı bir cildiniz olsun istiyorsanız beslenmenize dikkat etmelisiniz.

Siyah noktaları temizlemek için bantlar, özel sabunlar, jeller ve daha pek çok kozmetik ürün bulabilirsiniz. Bu ürünlere para harcamak istemiyorsanız ve daha doğal bir çözüm arıyorsanız aşağıdaki siyah nokta maskelerini deneyebilirsiniz.

Devamı İçin Fotoğrafa Tıklayın

Bilgi: Klavye yön tuşlarını kullanarak galeri resimleri arasında geçiş yapabilirsiniz.
loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ